Участие в «Магілёўскім рэквіеме» абаронцам Айчыны і ахвярам Першай сусветнай вайны

Создано: 16.02.2015

«Вайна ёсць забойства.
І колькі б людзей не сабралася разам,
каб здзейсніць забойства, і як бы яны сябе не называлі,
забойства ўсё роўна самы цяжкі грэх у свеце ».
Л.М. Талстой

У 2014 г. сусветная грамадскасць адзначыла 100-годдзе пачатку Вялі-кай і забытай Першай сусветнай вайны (1914 - 1918 гг.), якая стала адным з самых маштабных узброеных канфліктаў у гісторыі чалавецтва. У Магілёў яна ў поўнай меры прыйшла з моманту размяшчэння Стаўкі Вярхоўнага Галоўнакамандуючага ўзброенымі сіламі Расійскай імперыі, 100-годдзю якой прысвечаны выставачны праект «Магілёўскі рэквіем». Вайна перавярнула ўсе светаўладкаванне, разбурыла магутныя імперыі. Выставачны праект «Магілёўскі рэквіем» - даніна памяці падзеям Вялікай вайны, патрыятызму абаронцаў Айчыны, загінуўшым героям і нявінным ахвярам.

Открытие проекта было частью областной конференции, которая проходила в областном краеведческом музее 12 февраля. Среди участников был и учащийся нашей школы Платонов Кирилл, которому представилась возможность показать  материалы своей работы по созданию летописи памятных мест города первой мировой войны. Поисковая работа выявила новые места в окрестностях Могилёва, которым посчастливилось увидеть живого царя- батюшку и внести в сборник имён георгиевских кавалеров  имя Попкова Петра Семёновича, прадеда учащегося 9 г класса Батуревича Дмитрия. Слушатели отнеслись с большим интересом к представленной работе. Мы присоединяемся к поздравлениям  и желаем дальнейших интересных поисков.

А учащихся приглашаем посетить выставку.

Учитель истории Самарцева Т.Н.