Чацвер - дзень роднай мовы

АДЗІНЫ ДЗЕНЬ БЕЛАРУСКАГА МАЎЛЕННЯ

“Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі” – пісаў яшчэ ў ХІХ стагоддзі класік беларускай літаратуры Францішак Багушэвіч. На жаль, актуальным гэты заклік застаецца і для нас, беларусаў ХХІ стагоддзя.

Таму ў 2016-2017 навучальным годзе кожны чацвер будзе адзіным днём беларускага маўлення. У гэты дзень у нашай школе будуць праводзіцца разнастайныя гульні, конкурсы і віктарыны, накіраваныя на папулярызацыю беларускай мовы.

Свята фразеалагізмаў, прыказак і прымавак

У пачатковай школе прайшло свята, на якім вучні  4 класау паказалі, як добра яны ведаюць беларускія прыказкі, прымаўкі і фразеалагізмы.

Беларуская мова ззяе самацветамі, лаканічнымі іскрынкамі ўсіх колераў і адценняў – прыказкамі, прымаўкамі, фразеалагізмамі. Яны дапамагаюць чалавеку з найбольшай выразнасцю выказваць свае думкі, перакананні, надаюць маўленню маляўнічасць і вобразнасць. Фразеалагізмы, прыказкі і прымаўкі, гэтыя згусткі жыццёвага вопыту народа, прадстаўлены ў вобразных правілах, парадах, павучаннях. Своеасаблівая жартаўлівасць, іранічнасць і гумарыстычнасць народных выслоўяў, сур'ёзныя павучанні, адкрытае праяўленне сімпатый і антыпатый – усё разам адлюстроўвае вялікае значэнне гэтых жамчужын народнага розуму, народнай славеснасці. На свяце панавалі кемлівасць, гумар, артыстызм. Дзецям было цікава і весела.

Руководитель МО учителей начальных классов А.А.Красновская