Чацвер - дзень роднай мовы

АДЗІНЫ ДЗЕНЬ БЕЛАРУСКАГА МАЎЛЕННЯ

“Не пакідайце ж мовы нашай беларускай, каб не ўмёрлі” – пісаў яшчэ ў ХІХ стагоддзі класік беларускай літаратуры Францішак Багушэвіч. На жаль, актуальным гэты заклік застаецца і для нас, беларусаў ХХІ стагоддзя.

Таму ў 2016-2017 навучальным годзе кожны чацвер будзе адзіным днём беларускага маўлення. У гэты дзень у нашай школе будуць праводзіцца разнастайныя гульні, конкурсы і віктарыны, накіраваныя на папулярызацыю беларускай мовы.

Гульня-віктарына “Беларуская казка – розуму падказка”

У школе працягваецца работа па папулярызацыі роднай мовы. 21.01.2021г. прайшло цікавае і займальнае мерапрыемства – гульня-віктарына “Беларуская казка – розуму падказка ” ў 6 “Г” классе. Яно прайшло пад дэвізам: «Казка - у жыцці падказка!». Вучні паказалі свае веды ў народнай творчасці, стараліся ў сваім маўленні выкарыстоўваць толькі беларускія словы. Яны адкрылі для сябе цікавы свет народнай спадчыны. Удзельнічалі ў конкурсах “Бой скарагаворак”, “Збяры прыказку”, “Адгадай казку”, “Крыжаванка”. Дзеці з ахвотай і з задавальненнем удзельнічалі ў мерапрыемстве.

Класны кіраўнік 6 “Г” класа Грахольская С.А.